Kamu İlan - Personel Alımı
20 TEMMUZ Cumartesi 18:31

Milletvekili Olma Yaşları! Talep Edilen Şartlar Neler?

Bu yazımızda kişiler tarafından merak edilmekte olan milletvekili olma yaşı konusunda detaylı bilgi verilecektir. Milletvekili olmak adına aranan şartlar hakkında da ayrıntılı olarak bilgi aktarımı yapılacaktır.

KAMU PERSONEL ALIMI
Giriş Tarihi : 09-01-2023 23:51
Milletvekili Olma Yaşları! Talep Edilen Şartlar Neler?

2017 Anayasa Değişikliğinden Önce Milletvekili Nasıl Olunur?

 Kişilerin ilk olarak 25 yaşını doldurması gerekir. En az ilkokul mezunu olmaya kişiler, hüküm giymiş olanlar, irtikap, rüşvet ve hırsızlık gibi suçlara karışmış olanlar, affa uğramış olsa dahi hüküm giyenler kesinlikle milletvekili olamazlar. Bu yüzden kişilerin en az ilkokul mezunu olmaları, hüküm giymemiş olanları, fesat karıştırma, hırsızlık ya da rüşvet yemiş olmaması da gerekir.

Devlet sırlarının açığa vurulmaması, terör suçlarına karışmaması da önemlidir. 2017 anayasa değişikliğinde milletvekili olma şartları bunları içermektedir. Hakimler, savcılar, yüksek yargı organları mensupları, kamu kurum ve kuruluşlarının memur olarak görevlileri, silahlı kuvvetler mensupları görevlerine son vermedikçe milletvekili adayı olamazlar ve seçilemezler. Bu durumda 25 yaşını dolduran kişiler bu şartları iyi şekilde bilmeleri halinde milletvekili adayı olabilirler.

Milletvekili adaylığı için gerekli belgeler bulunmakla beraber bunlar partilere göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı kişilerin hangi partide aday olacaklarına göre partilerden belgeleri öğrenmesi gerekmektedir. Kişilerin partilere ilettikleri bilgiler ve evraklar sonrasında 2 gün değerlendirme süreci başlamaktadır. Bu süreden sonra ise kişiler için kesin liste açıklanmaktadır.

2017 Anayasa Değişikliğinden Sonra Milletvekili Nasıl Olunur?

Bazı maddeler iptal edilemeyerek hala anayasada yer almıştır. Bazı şartlar ise esnetilmiş ve bu sayede kişilerin milletvekili olmak için yolları açılmıştır. Siyasi partilerin adaylık için başvuru şartları kendileri tarafından belirlenmektedir. Milletvekilliği aday adaylığı için partinin başvuru ücretine partiler karar vermektedir. Bu maddeler içindeki en önemli değişiklik ise milletvekili seçilme yaşının 18 olmasıdır.

Bu yaş 18’e düşürülmüş ve kişiler bu yaştan itibaren milletvekili olmak için adaylık belirtebilir. Kimler milletvekili seçilemez? Konusunda diğer anayasaya göre değişen 25 yaşın 18’e düşürülmesi kararı yer alır. Bu yüzden kişilerin 2017 yılından sonraki anayasa değişikliğini ve kapsamını bilmeleri gerekir. Şartlar bilinerek buna göre milletvekili adayı olmak için kişilerin hareket etmeleri gerekir.

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR